На початку року Генштаб України та офіційні особи наголошували на запланованому масштабному наступі росіян на Донбасі, а також, можливо, на Харківському напрямку та Запоріжжі.
У лютому основними напрямками атак агресора стали, як і очікувалось, Бахмут, Мар’їнка, Авдіївка, Вугледар, Куп’янськ та Лиман. Попри два місяці активних бойових дій, наступ загарбників захлинувся.
Про це свідчить зменшення кількості та інтенсивності ворожих атак.
Ще наприкінці лютого Сили оборони відбивали до сотні спроб штурму щодня. Найважчими днями стало 22 лютого, коли ворог атакував позиції українських воїнів 90 разів, та 28 лютого, коли таких нападів було понад 85.
На початку березня запеклі бої точились в напрямку Кремінної, Білогорівки, Бахмуту, Оріхово-Василівки, Дубово-Василівки, Іванівського, Кам’янки, Північного, Водяного, Невельське та Мар’їнки — тоді окупанти намагалися прорвати українські позиції 175 разів.
Але вже наприкінці місяця кількість атак ворога значно зменшилася, в тому числі й на Бахмутському напрямку.
Згідно з даними Інституту вивчення війни (ISW, США) — весняний наступ російської армії наближається до своєї кульмінації. “Росія залучила приблизно 300 тисяч мобілізованих солдатів, призваних за частковою мобілізацією у вересні 2022 року з метою проведення саме такого весняного наступу, до цих різноманітних наступальних зусиль. Якщо 300 000 російських солдатів не змогли дати Росії вирішальної наступальної переваги в Україні, дуже малоймовірно, що залучення додаткових сил у майбутніх хвилях мобілізації дасть різко інший результат цього року. Таким чином, Україна має хороші можливості для того, щоб відновити ініціативу та розпочати контрнаступ на критичних ділянках поточної лінії фронту” – зазначається у звіті ICW.
Як зазначив міністр оборони України Олексій Резніков, ЗСУ готуються до масштабного контрнаступу у квітні-травні цього року. На думку голови Пентагону Ллойда Остіна, цей наступ має дуже високі шанси на успіх. Одним з ключових факторів тут є постачання західними партнерами важкої бронетехніки, зокрема танків Leopard i Challenger.
Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко виділяє чотири фактори для успішного контрнаступу ЗСУ: наявність зброї та вчасність її надходження; швидкість та якість українських резервів, які навчаються за кордоном; втрата ініціативи супротивником та необхідні погодні умови.
Україна затамувала подих: мешканці окупованих територій чекають на звільнення, а всі інші — на вигнання окупантів з нашої землі та, врешті-решт, Перемогу.